Την πρώτη του ήττα στην ΟΠΑΠ Basket League δέχθηκε ο ΑΠΟΕΛ που έχασε από την Ανόρθωση στο Λευκόθεο στην παράταση με 90-89 (78-78). Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Konjevic με 26 πόντους.

Το παιχνίδι

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-2, αλλά με σερί 20-6, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με 22-17. Ο αντίπαλος μείωσε στον πόντο με το τέλος της πρώτης περιόδου, 24-23.

Σταθερό, αλλά μικρό το προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ, στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Στο 16′ οι γαλαζοκίτρινοι έχαναν με 30-29 και λίγο μετά, με 35-30, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας στο -6, 45-39.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 53-48 στο 26′ και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, 59-51.

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας είχε μικρό, αλλά σταθερό προβάρισμα (67-66), ισοφαρίστηκε σε τρεις περιπτώσεις και εν τέλει ο αγώνας στην κανονική διάρκεια έληξε 78-78.

Στο ξεκίνημα του έξτρα χρόνου, η ομάδα μας προηγήθηκε με 87-80, αλλά λίγο μετά είδε τη διαφορά να πέφτει στον πόντο, 87-86. Το παιχνίδι ήταν στο 89-89 οι διαιτητές “είδαν” επιθετικό φάουλ στην τελευταία φάση και έδωσαν το δικαίωμα στην Ανόρθωση να σκοράρει από το σημείο των βολών σε νεκρό χρόνο και να κερδίζει με 90-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-23, 39-45, 59-51, 78-78. Παράταση: 89-90.

Λευτέρης Σούμποτιτς: Σιμητζής 17, Carble 3, Κοιλαράς 5, Thibodeaux 16, Konjevic 26, Σοφοκλέους, Γιανναράς 4, Henry 15, Παπαμιχαήλ 3, Κουμής.