Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε

30/03/2021

Μεγάλη προσπάθεια, η οποία ωστόσο αποδείχθηκε χωρίς αντίκρισμα, κατέβαλε ο ΑΠΟΕΛ στο τρίτο παιχνίδι της σειρά των play off απέναντι στον Κεραυνό στον Στρόβολο το βράδυ της Τρίτης.

Η ομάδα μας, πάλεψε και έδωσε πολλές δυνάμεις για τη νίκη που θα την επανάφερε στο κόλπο της πρόκρισης, αφού θα μείωνε σε 2-1, ωστόσο ηττήθηκε τελικά με 93-84 και με το συνολικό 3-0 αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Η εξέλιξη του αγώνα
Συνεχώς πίσω στο σκορ ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της ομάδας μας (5-0), σταδιακά ανέβαζε το προβάδισμα του (17-9) και δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων, 29-19.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας έδειξε σημάδια ανάκαμψης και πλησίασε στο καλάθι (34-32), ωστόσο δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά των δέκα πόντων που κουβαλούσε από προηγουμένως, 49-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ για μεγάλο χρονικό διάστημα βρισκόταν σε  αρκετή απόσταση πίσω στο σκορ (59-46, 72-55), ωστόσο προς το τέλος, έκανε σερί 0-9 και πήγε στην τελευταία περίοδο από το -8, 72-64.

Η ομάδα μας συνέχισε την προσπάθεια, με τη διαφορά να αυξομειώνεται, και πέντε λεπτά πριν το τέλος να βρίσκεται στον ίδιο παρονομαστή (85-77). Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στους πέντε (85-80), αλλά μέχρι εκεί, αφού ο Κεραυνός επανάφερε τη διαφορά στους επτά, την οποία και αύξησε εννιά μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Οι σκόρερ της ομάδας μας: Στέφανος Ηλιάδης 18, Γαβριήλ Κοιλαράς 11, Lamont Berry 18, Emmanuel Gilbert 9, Landen Lucas 12, Κυπριανός Μαραγκός 8, Βασίλης Κούνας 2, Πέτρος Παπαμιχαήλ 6.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 72-64, 93-84