Μεγάλη νίκη και κορυφή

06/12/2021

Η νικηφόρα πορεία του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας συνεχίζεται. Η ομάδα μας κέρδισε στο Λευκόθεο την ΕΝΠ με 74-62 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και διύρυνε το σερί της σε πέντε αγώνες. Επιπρόσθετα, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με Κεραυνό, ΑΕΚ και τη σημερινή αντίπαλο του, με ρεκόρ νικών 7-2.

Η ομάδα μας ήταν καταφανώς ανώτερη στο παρκέ, πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν το έχασε ποτέ. Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι 18 πόντους και στο τέλος επικράτησε με 12.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο παρκέ η ομάδα μας και παρά το μικρό και στενό σκορ στα πρώτα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (6-5), στη συνέχεια ανέλαβε τα ηνία και προηγήθηκε με 18-13.

Στη δεύτερη περίοδο τα δεδομένα ήταν ακόμα καλύτερα και η διαφορά πολλαπλασιάστηκε στο 15’ της αναμέτρησης (32-22), με τους γαλαζοκίτρινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 38-31 υπέρ τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο στα δυο καλάθια. Πέτυχε 20 πόντους, δέχθηκε 12 και πήγε στην τελευταία περίοδο με διαφορά ασφαλείας (58-43). Ταυτόρχονα στο δεκάλεπτο αυτό οι γαλαζοκίτρινοι δημιούργησαν τη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης, η οποία έφτασε στους 18 πόντους (58-40).

Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός της ομάδας μας έπεσε και μαζί η διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 19 πόντους και ο ΑΠΟΕΛ 16 και διαμόρφωσαν το τελικό 74-62 για την ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 32-22, 58-43, 74-62