Μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση ο Θρύλος

30/03/2022

Με κατάθεση ψυχής και πίστης, η ομάδα μας κέρδισε την ΑΕΚ στο «Ελευθερία» με 83-74 σε μονό παιχνίδι κυπέλλου και προκρίθηκε στον ημιτελικό καλαθόσφαιρας. Ο ΑΠΟΕΛ παρά το γεγονός ότι είδε τη διαφορά των 11 πόντων να ανατρέπεται και βρέθηκε στις αρχές της τελευταίας περιόδου με την πλάτη στον τοίχο, αντέδρασε και με σερί 16-0 πήρε σημαντικό προβάδισμα, το οποίο ουσιαστικά του κλείδωσε την πρόκριση. Πολυτιμότερος του αγώνα με 25 πόντους αναδείχθηκε ο Denzel Pointer.

Ο αγώνας

Πολύ καλό και παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα μας, η οποία στο τελευταίο τρίλεπτο επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, ήταν απόλυτα αποτελεσματική στην άμυνα και εύστοχη στην επίθεση και δημιούργησε εφτά βαθμούς διαφορά. Μέχρι το 7’ το παιχνίδι πήγαινε καλάθι καλάθι, αλλά στη συνέχεια η ομάδα μας πάτησε... γκάζι ξέφυγε στο +9 και πήγε στη δεύτερη περίοδο με το +7, 17-24.

Η ομάδα μας ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου και παρά την προσπάθεια του αντιπάλου να μειώσει σημαντικά τη διαφορά (24-27, 31-33), οι γαλαζοκίτρινοι έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν ελαφρώς και να κλείνουν το ημίχρονο στο +6, 33-39.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (40-51), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ΑΕΚ με σερί 12-0 πήρε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στο παιχνίδι, αλλά η ομάδα μας ανασυντάχθηκε, αντέδρασε και πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 55-57.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε επί της ουσίας από το μηδέν, με τις ισορροπίες λεπτές και τη διαφορά στο καλάθι. Η ΑΕΚ ισοφάρισε και ακολούθως προηγήθηκε με 60-57. Οι γαλαζοκίτρινοι έβγαλαν και πάλι αντίδραση και με σερί 16-0 πήραν διαφορά 13 πόντων (60-73). Η ομάδα μας είδε το προβάδισμα της να πέφτει στους τέσσερεις πόντους (72-76) και με τρίποντο του Griffin κλείδωσε την πρόκριση και πανηγύρισε τη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 33-39, 55-57, 74-83

Κωνσταντίνος Σιμιτζής 8, Βίκτωρας Ιερονυμίδης 4, Lynn Griffin 19, Denzel Pointer 27, Marquell Thibodeaux 19, Ιωάννης Γιανναράς, Γαβριήλ Κοιλαράς 6, Μιχάλης Κουμής.