Κέρδισε την Ανόρθωση και διεύρυνε το σερί

11/11/2021

Την Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Ανόρθωσης στο Λευκόθεο με 86-77 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με πέντε νίκες και δυο ήττες. Την προσεχή Τρίτη, 16 Νοεμβρίου, η ομάδα μας θα ταξιδέψει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΠ.

Η εξέλιξη του αγώνα
Πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο έκανε η ομάδα μας. Με μεγάλο ποσοστό ευστοχίας και καλή άμυνα, οι γαλαζοκίτρινοι απέκτησαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, σταδιακά το ανέβαζαν και έκλεισαν τη διαφορά στο +8, 29-21.

Από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο, συνέχισε και στη δεύτερη η ομάδα μας. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (49-29) και διατηρήθηκε στα ίδια περίπου επίπεδα μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τους καλαθοσφαιριστές μας να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 56-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατέβασε στροφές. Επιθετικά δεν ήταν το ίδιο παραγωγική σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, αφού πέτυχε 19 πόντους, ωστόσο αμυντικά εμφανίστηκε ακόμα καλύτερη και με τους 15 πόντους που δέχθηκε, ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στο + 22, 75-53.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στην τελευταία περίοδο και με σερί 0-13, είδε τη διαφορά να κατεβαίνει στους εννέα πόντους (75-66), πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η αντίδραση ήρθε με τρίποντο και το προβάδισμα επανήλθε σε διψήφιο αριθμό και σε απόσταση ασφαλείας, για να κλείσει τελικά στους εννέα πόντους, με το 86-77.

Μάριος Αργυρού: Μακ Γκιλ 13, Ομόγκμπο 21, Σιμιτζής 18 (1), Κοιλαράς 5, Πόιντερ 4, Χειμώνας, Γιανναράς 8 (2), Ιερωνυμίδης 4, Παπαμιχαήλ 11 (3), Κουμής 2

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 56-38, 75-53, 86-77