Ήττα στο Στρόβολο και με την πλάτη στον τοίχο

30/04/2022

Η ομάδα μας ηττήθηκε στο Στρόβολο από τον Κεραυνό με 87-67 και βρίσκεται πίσω στη σειρά με 2-0. Την Τετάρτη, 04 Μαΐου, στο Λευκόθεο θα διεξαχθεί ο 3ος ημιτελικός.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ στο 6’ να είναι στο 16-15 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος της περιόδου όπου προηγούνταν με 25-21. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει καλή απόδοση και στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε με 35-31 και 43-39, ωστόσο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο αντίπαλος πέρασε μπροστά με 44-43.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα μας παρουσιάστηκε μέτρια, άστοχη και έδωσε το δικαίωμα στον Κεραυνό να δημιουργήσει διαφορά (65-53), την οποία αύξησε στο τέταρτο δεκάλεπτο (87-67)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 44-43, 65-53, 87-67

Μάριος Αργυρού: Σιμιτζής 15, Ιερωνυμίδης 1, Γκρίφιν 5, Πόιντερ 13, Τιμπουά 19, Γιανναράς 8, Κοιλαράς 6, Παπάμιχαηλ, Κουμής.