Ιδανική πρεμιέρα για την καλαθοσφαιρική ομάδα

04/10/2021

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στην ΟΠΑΠ Basket League της αγωνιστικής περιόδου 2021-22. Η ομάδα μας αν και είδε το μεγάλο προβάδισμα των 17 πόντων να ροκανίζεται στο καλάθι, στο τέλος επικράτησε της ΑΕΛ στο "Νίκος Σολομωνίδης" με 79-72. Πρώτος σκόρερ ο Denzel Pointer με 25 πόντους, ακολούθησε ο William Mcgill με 21.

Το παιχνίδι

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Λεμεσό (10-10), ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (19-10). Η ομάδα μας ανασυντάχθηκε άμεσα και απάντησε με το ίδιο σερί (19-19), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 22-20 υπέρ της ΑΕΛ.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος. Πέρασε μπροστά (25-24, 28-27) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Δημιούργησε διαφορά εφτά πόντων (29-36, 32-39) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-37.

Πολύ δυνατά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας και με σερί 15-0 ανέβασε τη διαφορά σε αρκετά υψηλά επίπεδα και για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (57-40). Οι γηπεδουχοι μείωσαν ελαφρώς και οι γαλαζοκίτρινοι πήγαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων (63-51).

Η ομάδα του Μάριου Αργυρού δεν μπήκε καλά στο παρκέ και είδε τους γηπεδούχους να μειώνουν στο καλάθι (67-65), έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να νιώθουν την πίεση (71-69), ωστόσο αντέδρασαν και με σερί 5-0 πήραν διαφορά εφτά πόντων (76-69) και τη νίκη με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 37-40, 51-63, 79-72

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: William Mcgill 21,  Emmanuel Omogbo 12, Ιωάννης Γιανναράς 3, Γαβριήλ Κοιλαράς 8, Denzel Pointer 25, Κωνσταντίνος Σιμιτζής 6, Βίκτωρας Ιερωνυμίδης 4, Πέτρος Παπαμιχαήλ, Μιχάλης Κουμής