Γαλαζοκίτρινη καταιγίδα «έπνιξε» την Ομόνοια!

17/12/2021

Ούτε η απουσία του Σερ Ντόμινικ Πόιντερ δεν κατάφερε να σταματήσει τη ξέφρενη πορεία του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας. Η ομάδα μας κέρδισε την Ομόνοια στο Λευκόθεο με 94-82 για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, διεύρυνε το νικηφόρο σερί της σε εφτά αγώνες και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ νικών 9-2. Την προσεχή Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενηθούν από την ΕΝΑΔ Αγίου Δομετίου.

Η εξέλιξη του αγώνα
Δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι η ομάδα μας και σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πίσω στο σκορ. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν ηταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, αφού πέτυχαν 16 πόντους, έξι λιγότερους από τον αντίπαλο και πήγαν στη δεύτερη περίοδο με το -6, 22-16.

Η ομάδα μας βρέθηκε στο -12 (18-30) στα πρώτα λεπτά, αλλά συνήλθε άμεσα, με σημαντική βελτίωση κάτω από τα καλάθια και πέρασε μπροστά μετά από αρκετή ώρα (37-35). Ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε στο 41-40 κατά των γαλαζοκιτρίνων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε φουριόζα και με σερί 12-0 δημιούργησε διαφορά 11 πόντων (52-41) και έβαλε τις βάσεις για την έβδομη σερί νίκη του. Ο αντίπαλος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια, αφού οι καλαθοσφαιριστές μας ήταν συγκεντρωμένοι και δεν επέτρεψαν να απειληθεί η κυριαρχία τους.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γαλαζοκίτρινοι στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα μας συνεχώς ανέβαζε τη διαφορά και έξι λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +21 (83-62). Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, με την ομάδα μας να κάνει διαχείριση και να σκέφτεται το επόμενο παιχνίδι στον Άγιο Δομέτιο κόντρα στην ΕΝΑΔ. Για την ιστορία ο αγώνας έληξε με 94-82 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-41, 65-55, 94-82