Έκτη σερί νίκη και τώρα... Ομόνοια

11/12/2021

Την έκτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας επικράτησε της ΕΘΑ στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» με 92-85 για τη 10η αγωνιστική και επέστρεψε στην κορυφή της ΟΠΑΠ Basket League με 18 βαθμούς και ρεκόρ νικών 8-2. Την προσεχή Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την Ομόνοια στο Λευκόθεο (17:00).

Η αναμέτρηση

Με εξαίρεση ένα πολύ μικρό διάστημα, ο ΑΠΟΕΛ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας δέχθηκε πέντε πόντους στο ξεκίνημα, ακολούθως ισορρόπησε και πέρασε μπροστά (7-9), όμως, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, αφού αμέσως οι γηπεδούχοι το επανέκτησαν και το διατήρησαν μέχρι το τέλος (23-20).

Πανομοιότυπη ήταν η εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα μας να μην μπορεί να επιβληθεί της πολύ καλής ΕΘΑ. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και πήγαν στην ανάπαυλα για το ημίχρονο με τη διαφορά στο καλάθι, 48-46 κατά τους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξαν τα πάντα. Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε ρυθμό, περιόρισε τον αντίπαλο και έκανε το παιχνίδι του. Γενικά ήταν επιβλητικός στο παρκέ. Με τρίποντο απέκτησε το προβάδισμα (49-48) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Συνεχώς ανέβαζε τη διαφορά και την έφτασε μέχρι τους 18 (72-54) και πήγε στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο με το +10, 72-62.

Η ΕΘΑ με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πλησίασε στους τέσσερις πόντους (72-68), αλλά η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση και ανέβασε εκ νέου το προβάδισμα της στους δέκα (78-68). Δυο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά κατέβηκε στους έξι πόντους (86-80) και ακολούθως στο τρίποντο (86-83) ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι δεν πανικοβλήθηκαν και εν τέλει πανηγύρισαν τη νίκη με 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 48-46, 62-72, 92-85