Διπλό στη Λεμεσό και πρόκριση στα ημιτελικά

21/04/2022

Με το διπλό έφυγε ο ΑΠΟΕΛ από τη Λεμεσό επικρατώντας με 81-67 της ΑΕΛ, και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League.  MVP του αγώνα ο Μερκέλ Θιμποντό με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Χρειάστηκε πέντε λεπτά αγώνα η ομάδα μας για να περάσει μπροστά στο σκορ (8-4), ωστόσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το -1 (18-17). Στη δεύτερη περίοδο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει σερί 6-0 και από το -3 (29-26) να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +3, 32-29.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και αύξησε τη διαφορά στους εφτά πόντους (40-33), τη διαχειρίστηκε αρκετά καλά και πήγε στην τελευταία περίοδο με το +6, 54-48.

Ο αντίπαος μπήκε καλύτερα και ισοφάρισε σε 54-54 εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ωστόσο η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση. Επανέκτησε τη διαφορά ασφαλείας (64-57), τη διεύρυνε και κατέκτησε τη νίκη με 81-67 και μαζί την πρόκριση με 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 29-32, 48-54, 67-81

Μάριος Αργυρού: Γιανναράς 6, Ιερωνυμίδης 17 (1), Γκρίφιν 6, Πόιντερ 5 (1), Θιμποντό 21, Χειμώνας, Κοιλαράς Σιμιτζής 15 (1), Παπαμιχαήλ 2, Κουμής 6