Αποχαιρέτησε το 2021 με εκατοστάρα!

22/12/2021

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2021 ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας κέρδισε την ΕΝΑΔ στον Άγιο Δομέτιο με 103-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, διεύρυνε το νικηφόρο σερί της σε οκτώ αγώνες και ταυτόχρονα παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Την επόμενη αγωνιστική, την πρώτη του 2022, στις 04 Ιανουαρίου, οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενήσουν τον Κεραυνό.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και σταδιακά ανέναζε το προβάδισμα του. Η ομάδα μας προηγήθηκε μέχρι και 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (26-14), με τη διαφορά να μειώνεται στους 10 (26-16).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας δεν ήταν το ίδιο παραγωγική και έδωσε το δικαίωμα στην ΕΝΑΔ να πλησιάσει στον πόντο (36-35), με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +3, 38-35.

Στα άλλα δυο δεκάλεπτα οι γαλαζοκίτρινοι κυριάρχησαν στο παρκέ και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια της ΕΝΑΔ στην τρίτη περίοδο, η ομάδα μας είχε προβάδισμα οκτώ πόντων, 66-58. Από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα για τους καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι φρόντισαν να εκτοξεύσουν τη διαφορά και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 104-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-38, 58-66, 73-104