Την αλάνθαστη πορεία του στην ΟΠΑΠ Basket League συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας κέρδισε την ΕΘΑ εκτός έδρας με 87-66 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έφτασε τις τρεις σερί νίκες και την ερχόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει την ΕΝΠ (02/11). Κορυφαίος ήταν ο Travin Thibodeaux με 22 πόντους (2/2 βολές, 7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ)

Συνεχόμενο ελαφρύ προβάδισμα είχε ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη περίοδο. Με μοναδική εξαίρεση τα αρχικά στάδια της αναμέτρησης, η ομάδα μας στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο και πήγε στο δεύτερο δεκάλεπτο με διαφορά έξι πόντων, 19-13.

Η ομάδα μας δεν ήταν το ίδιο συνεπής και είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 25-25, για να ανακτήσουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-27) και να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το 37-33.

Οι γαλαζοκίτρινοι για πρώτη φορά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (43-41), όμως, στο 25′ η ομάδα μας πέρασε εκ νέου μπροστά με 50-48 και διεύρυνε το προβάδισμα της στους εφτά πόντους, 63-56.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (66-56) και κάπου εκεί το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει. Εκείνο που ήταν σε εκκρεμότητα ήταν η διαφορά, η οποία έκλεισε στο +21, με τον ΑΠΟΕΛ να κερδίζει με 87-66 και να φεύγει από το “Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία” με θριαμβευτικό τρόπο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 33-37, 56-63, 66-87.

Λευτέρης Σούμποτιτς: Κωνσταντίνος Σιμιτζής 3, Γαβριήλ Κοιλαράς 2, Travin Thibodeaux 22, Davor Konjevic 19, Ervin Carlbe 16, Στέλιος Σοφοκλέους, Ιωάννης Γιανναράς 5, Jalen Henry 15, Πέτρος Παπαμιχαήλ 3, Μιχάλης Κουμής 2.