Την αήττητη πορεία του συνεχίζει ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας επικράτησε της ΕΝΠ στο Λευκόθεο με 78-71 για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και πέτυχε την τέταρτη σερί επιτυχία της. Koρυφαίος για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, ο Travin Marquell Thibodeaux, με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με δυο τρίποντα από τους Κοιλαρά και Carlbe ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα μας, ενώ στο 7′ απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (16-6) μετά τη βολή του Κonjevic. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στους εννέα (20-11).

Οι παίκτες του κ. Σούμποτιτς δέχθηκαν τέσσερεις πόντους ωστόσο στα μέσα της δεύτερης περιόδου επανέκτησαν τη διαφορά των 10 πόντων, μετά το λέι απ του Thibodeaux (28-18). H διαφορά έφθασε μέχρι το +12 ωστόσο έπεσε στους πέντε και το ημίχρονο έκλεισε στο 39-34.

Παρά το καλό ξεκίνημα του αντιπάλου στο δεύτερο ημίχρονο (43-42), οι γαλαζοκίτρινοι δεν επέτρεψαν να χαθεί το προβάδισμα και με σερί 7-0 βρέθηκαν στο +8, 50-42. Εν τέλει με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά (59-54) έμεινε αναλλοίωτη σε σχέση με το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο 34′ η ομάδα μας είδε τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 64-64 και να δίνουν έντονο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και ένα λεπτό πριν το τέλος η ομάδα μας είχε προβάδισμα ενός πόντου (70-69). Ωστόσο στο τέλος η διαφορά ανέβηκε στους επτά πόντους και ο ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε δύσκολα την τέταρτη σερί νίκη του με 78-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 39-34, 59-54, 78-71

Λευτέρης Σούμποτιτς: Σιμιτζής 11, Κοιλαράς 3, Τhibodeaux 16, Κοnjevic 16, Carlbe 19, Σοφοκλέους, Γιανναράς, Henry 12, Παπαμιχαήλ, Κουμής.