Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Λεμεσό, κέρδισε τον Απόλλων στην έδρα του με 95-59 και ξεκίνησε ιδανικά την ΟΠΑΠ Bsket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Jalen Henry με 22 πόντους, ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 18.

Αντίσταση μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο συνάντησε η καλαθοσφαιρική ομάδα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ακολούθως, κυριάρχησε στο παρκέ, εκτόξευσε τη διαφορά και πήρε μια πανεύκολη νίκη.

Ο αγώνας

Με 3-0 ξεκίνησε ο αντίπαλος το παιχνίδι, με την ομάδα μας να ισοφαρίζει και να είναι κοντά στο σκορ μέχρι να πάρει προβάδισμα (11-13) και να… εξαφανιστεί. Οι γαλαζοκίτρινοι στο τελευταίο τετράλεπτο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και με σερί 7-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10, 15-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας συνέχισε από εκεί που έμεινε στο επιθετικό κομμάτι, ενώ παρουσίασε βελτίωση στο αμυντικό. Διατήρησε τη διαφορά σε ψηλά επίπεδα και από το 24-34 εκτόξευσε το προβάδισμα της στους 22 πόντους, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το 26-48.

Τέσσερεις διαδοχικούς πόντους δέχθηκε ο ΑΠΟΕΛ με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά επανέφερε άμεσα την τάξη και με τη συμπλήρωση 25 λεπτά αγώνα βρισκόταν στο +25 (38-63) και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το +30, 43-73.

Ο ΑΠΟΕΛ με ασπίδα τη μεγάλη διαφορά έριξε κάπως τους ρυθμούς του και επέλεξε τη διαχείριση. Ακόμα και έτσι το προβάδισμα αυξήθηκε και η ομάδα μας επέστρεψε στη βάση της με την πανεύκολη νίκη με 59-95.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 26-48, 43-73, 59-95

Όσοι αγωνίστηκαν και οι πόντοι τους: Κωνσταντίνος Σιμιτζής 18, Jalen Henry 22, Γαβριήλ Κοιλαράς, Davor Konhevic 15, Ervin Carlbe 13, Στέλιος Σοφοκλέους, Ιωάννης Γιανναράς 2, Πέτρος Παπαμιχαήλ 9, Μιχάλης Κουμής 3, Travin Thibodeaux 13