Σαφώς επηρεασμένη από την πρώτη ήττα και με τον τρόπο που ήρθε, η ομάδα μας κέρδισε την Ομόνοια εκτός έδρας με 64-62 για τη 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 16 πόντους.

Με σερί 9-0 οι γαλαζοκίτρινοι προσπέρασαν τον αντίπαλο που προηγήθηκε με 5-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και με μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 15-10.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας δεν έχασε το προβάδισμα της και με όπλο την άμυνα της βρέθηκε στο +12 (30-18) και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9, 33-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν κακή και έδωσε δικαίωμα στους γηπεδούχους να περάσουν μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ (37-35). Στα εναπομείναντα έξι λεπτά υπήρξαν εναλλαγές στο προβάδισμα και τον ΑΠΟΕΛ να πηγαίνει στην τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο στο +3, 50-47.

Η ομάδα μας δεν μπρούσε να γυρίσει το… διακόπτη, με αποτέλεσμα να βρεθεί για πρώτη φορά στο -8 (60-52), εφτά λεπτά πριν το τέλος. Τρία λεπτά πριν το τέλος και ενώ η διαφορά βρισκόταν στους οκτώ (62-54), οι παίκτες του κ. Σούμποτιτς έκαναν ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψουν και τα κατάφεραν. Με σερί 10-0 έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, η οποία αναμένεται να επαναφέρει την ηρεμία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 24-33, 47-50, 62-64

Λευτέρης Σούμποτιτς: Σιμιτζής 16, Carble 7, Κουμής 4, Thibodeaux 10, Konjevic 14, Σοφοκλέους, Γιανναράς 2, Henry 6, Κοιλαράς 3, Παπαμιχαήλ 2.