Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 108-84 στο Λευκόθεο για την 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας και κορυφαίος του αγώνα ο Davor Konjevic με 27 πόντους, ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 22.

Ο αγώνας

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-5), η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Οι καλαθοσφαιριστές μας ανέβασαν στροφές και με το εκπληκτικό 23-0 σερί προηγήθηκαν με 27-5 και μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το σκορ έκλεισε στο 40-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ ανέβαζε σταδιακά το προβάδισμα του και με το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 70-36.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει από το ημίχρονο, με αποτέλεσμα στις δυο επόμενες περιόδους ο ρυθμός να ανοίξει, η μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από το ένα καλάθι στο άλλο και η ομάδα μας να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, 87-65.

Στην τέταρτη περίοδο, οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο 30+, ξεπέρασαν τους 100 πόντους και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες με το 108-84.

Τα δεκάλεπτα: 40-14, 70-36, 87-65, 108-84.

Όσοι αγωνίστηκαν και οι πόντοι τους: Κωνσταντίνος Σιμιτζής 22, Jalen Henry 11, Γαβριήλ Κοιλαράς 8, Davor Konjevic 27, Ervin Carlbe 15, Στέλιος Σοφοκλέους, Ιωάννης Γιανναράς 3, Πέτρος Παπαμιχαήλ 6, Μιχάλης Κουμής 6, Travin Thibodeaux 10, Μαξιμ Μελετίου.