Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε και την ΑΕΛ με 111-94 στο Λευκόθεο για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και συνεχίζει αλάνθαστος την πορεία του. Η ομάδα μας έκανε το έξι στα έξι και είχε για κορυφαίο τον Ervin Carlbe, που σημείωσε 13 πόντους (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Το παιχνίδι

Η ομάδα μας βρέθηκε να χάνει με 6-2 στην αρχή του αγώνα και στη συνέχεια με 15-8. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο, και τον ΑΠΟΕΛ να είναι σταθερά πίσω στο σκορ. Ωστόσο η ομάδα μας ανέβηκε, μείωσε και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -2, 28-30.

Πήρε προβάδισμα ο ΑΠΟΕΛ, στην αρχή της 2ης περιόδου (31-30). Το παιχνίδι, εξακολουθούσε να έχει έναν γρήγορο ρυθμό, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-38 στο 15′ και άνοιξαν τη διαφορά στο +11 (51-40) και με τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν μπροστά στο σκορ με 57-46.

Η ΑΕΛ έριξε τη διαφορά στο -5 (59-54) στην αρχή της 3ης περιόδου, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο +10 (66-56), ενώ στο 25`, η διαφορά αυξήθηκε στους 13, πάντα για τον ΑΠΟΕΛ, σε έναν συνεχιζόμενο γρήγορο ρυθμό. Ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα γύρω από τους 10 πόντους και στο τέλος της 3ης περιόδου, είχε προηγηθεί με 83-69.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στο 17 (90-73) και ακολούθως, ξεπέρασε και τους 20 (99-73). Με 8-0 σερί, η ΑΕΛ μείωσε σε 99-81 (36`) και στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, ξεπέρασε τους 100 πόντους, τη στιγμή που ακόμα και στα τελικά χρονικά στάδια, το γρήγορο τέμπο παρέμενε. Με τη λήξη του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 111-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-30, 57-46, 83-69, 111-94.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 20 (3), Carble 13 (1), Κοιλαράς 11 (3), Thibodeaux 15 (1), Konjevic 22 (4), Γιανναράς 8 (2), Henry 13 (1), Παπαμιχαήλ 3 (1), Κουμής 6, Μελετίου.