Θρυλική νίκη μέσα στο «Κίτιον» πήρε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην ΑΕΚ με 94-88 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στην ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Davor Konjevic με 28 πόντους!

Η ομάδα μας συνεχίζει την αλάνθαστη πορεία της, μετρά πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες και την ερχόμενη Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου θα επιχειρήσει να διευρύνει το σερί της απέναντι στην ΑΕΛ στο Λευκόθεο (19:00).

Ο αγώνας

Συνεχώς πίσω στο σκορ ήταν οι γαλαζοκίτρινοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας βρέθηκε και στο -10 (18-8, 20-10) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι (21-22) και να πηγαίνει στη δεύτερη περίοδο με το ισόπαλο 22-22.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο επόμενο δεκάλεπτο, με τον ΑΠΟΕΛ να κυριαρχεί στο παρκέ, να παίρνει προβάδισμα με 24-25 και να ξεφεύγει σταδιακά. Στο 15’ η ομάδα μας βρέθηκε στο +9 (28-37) και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την ίδια διαφορά, 44-53.

Με αυξομειώσεις στο προβάδισμα του, αλλά συνεχώς μπροστά στο σκορ ήταν η ομάδα μας στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα μας είδε τη διαφορά να πέφτει στους 6 πόντους (50-56) στο 22’ και να ανεβαίνει στους 13 (54-67) στο 26’. Εν τέλει οι γαλαζοκίτρινοι πήγαν στο τελευταίο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο με το +18, 58-76.

Με την εξέλιξη του παιχνιδιού, η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα μας με τη διαφορά ασφαλείας, έκανε άψογη διαχείριση μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, διατήρησε το προβάδισμα της σε υψηλά επίπεδα (65-85), αλλά τα χάλασε στο τέλος. Η χαλάρωση κατέβασε τη διαφορά στους μόλις τρεις πόντους (85-88) 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, εν τούτοις η ομάδα μας κατάφερε να φύγει από τη Λάρνακα με εκείνο που άξιζε. Με την πιο σημαντική νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-53, 58-76, 88-94.

Λευτέρης Σούμποτιτς: Κωνσταντίνος Σιμιτζής, Ervin Carlbe 19, Μιχάλης Κουμής 2, Travin Thibodeaux 19, Davor Konjevic 28, Ιωάννης Γιανναράς 8, Jalen Henry 4, Γαβριήλ Κοιλαράς 8, Πέτρος Παπαμιχαήλ 6.