Η ομάδα μας κέρδισε την ΕΝΠ με 82-81 εκτός έδρας για τη 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Κεραυνό. Κορυφαίος για τον ΑΠΟΕΛ, ήταν ο Konjevic (27 πόντοι, 6/10 βολές, 6/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Αρχικά η Ένωση προηγήθηκε με 2-0, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπέρασε με 6-2 και στη συνέχεια, κράτησε το προβάδισμα, σε όλη τη διάρκεια της 1ης περιόδου. Μάλιστα όσο περνούσε η ώρα, αυξανόταν και η διαφορά, πάντα για τους φιλοξενούμενους, για να φθάσει η τιμή της, ως και στο +15, όταν στο 7`, το σκορ έγινε 25-10. Έπειτα, η γηπεδούχος έδειξε στοιχεία αντίδρασης και με σερί 10-0, μείωσε σε 25-20, που ήταν και το σκορ στο 10 λεπτο.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, ήταν ο ΑΠΟΕΛ που άρχισε καλύτερα και στο 13 ανέβασε τη διαφορά στους 10 (31-21), αλλά με νέο σερί, 8-0 τη φορά αυτή, η Ένωση μείωσε στο καλάθι (31-29) στο 15`.

Έπειτα όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δικό τους σερί και έτσι, βρέθηκαν στο +13, όταν το χρονόμετρο έδειξε το 19` και ενώ το σκορ πήγε στο 46-33. Με το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 48-36 για τον ΑΠΟΕΛ, σε ένα πολύ ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο.

Παρότι στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (50-40), εν τούτοις στη συνέχεια η Ένωση, βρήκε τρόπο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σταθερά τη διαφορά, της οποίας η τιμή, έπεσε στο καλάθι (55-53) στο 25.

Από το χρονικό εκείνο σημείο και ως την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να συντηρήσει ένα ελαφρύ προβάδισμα και στο 30`, είχε το προβάδισμα στο σκορ με 66-59.

Προβάδισμα με +9 (72-63), απέκτησε στις αρχές της 4ης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ και στα επόμενα χρονικά σημεία, κρατούσε σε αυτά τα ύψη την τιμή της διαφοράς. Ωστόσο, η Ένωση εξακολουθούσε να παλεύει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στον πόντο, 82-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 36-48, 59-66, 81-82.

Λευτέρης Σούμποτιτς: Σιμιτζής 18 (2), Carble 5 (1), Κοιλαράς 5 (1), Thibodeaux 16 (1), Konjevic 27 (3), Γιανναράς 3 (1), Henry 8, Παπαμιχαήλ.