Η ομάδα μας ηττήθηκε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Λευκόθεο με 77-73 για τη 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Από την αρχή του αγώνα υπήρχε εναλλαγή στο σκορ με τον ΑΠΟΕΛ στο 7′ μετά από διαδοχικά τρίποντα από τους Σιμιτζή και Konjevic να είναι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (17-12). Δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (19-18), ενώ ακολούθησαν δύο καλάθια από τον Konjevic για να γίνει το 23-18.

Στο 12′ οι γαλαζοκίτρινοι με το τρίποντο του Κοιλαρά δημιούργησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (31-19). Στο 15′ με το λέι απ του Thibodeaux ήταν στους 14 (35-21), ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 43-37 υπέρ της ομάδας μας.

Στο 21′ με το λέι απ του Carlbe η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους (49-39), με τους φιλοξενούμενους στο 29′ να μειώνουν με το καλάθι του Strong (59-57). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Thibodeaux (62-57).

Η βολή του Carlbe στο 35′ έφερε τη διαφορά στους εννέα πόντους (69-60), ενώ οι γαλαζοκίτρινοι προηγούνταν με επτά δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος με τις δυο βολές του Carlbe (71-64). Από εκείνο το σημείο και εντεύθεν η ομάδα μας δεν μπορούσε να ανταποκριθεί σκόραρε μόλις ένα καλάθι και δέχθηκε 13 πόντους με αποτέλεσμα να χάσει με 77-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 43-37, 62-57, 73-77

Λευτέρης Σούμποτιτς: Σιμιτζής 15 (2), Carlbe 16 (1), Koιλαράς 7 (2), Thibodeaux 19 (1), Κοnjevic 9 (1), Γιανναράς 5 (1), Henry 2, Παπαμιχαήλ, Κουμής