Ένα συναρπαστικό παιχνίδι, αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων, έγινε στο Λευκόθεο, με την ομάδα μας να χάνει στην παράταση με 95-94 από τον Κεραυνό, στο εξ` αναβολής ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τον ΑΠΟΕΛ, ήταν ο Thibodeaux, που σημείωσε 26 πόντους (5/5 βολές, 6/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Κακό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα μας που βρέθηκε από πολύ νωρίς στο -11 (11-0). Οι γαλαζοκίτρινοι προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, αλλά δεν μπορούσαν στο πρώτο δεκάλεπτο (26-8), το οποίο ολοκλήρωσαν στο -15, 26-11.

Με 7-2 σερί για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος και η διαφορά έπεσε στο 28-18. Στα επόμενα χρονικά στάδια, οι γηπεδούχοι έριξαν και άλλο τη διαφορά (30-23) και ενώ, όταν η 2η περίοδος, όδευε προς την ολοκλήρωση της, ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό, 43-32.

Στα ίδια επίπεδα, όπως και στην προηγούμενη περίοδο, παρέμενε η διαφορά, με τον ΑΠΟΕΛ ωστόσο να προσπαθεί να βρει τρόπο για να δημιουργήσει σερί και να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τη ένθερμη συμπαράσταση του κόσμου. Στο 25`, το σκορ ήταν στο 55-45 για τους φιλοξενούμενους, αλλά λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στο -4 (62-58), βρίσκοντας το σερί που αναζητούσαν, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοξληρώνεται στο -6, 64-58.

Στο +11 (69-58) βρέθηκε ο Κεραυνός στο 32. Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να πιέσει και στο 35`, μείωσε σε 71-69, κάτι που σήμαινε ότι το παιχνίδι θα πήγαινε προς ένα συναρπαστικό φινάλε.

Το σερί των γηπεδούχων, έφθασε στο 11-2. Λίγο μετά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε 74-74.

Στο 38, επίσης για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά (76-74). Στη συνέχεια ο Κεραυνός προηγήθηκε με 77-76. Νέο προσπέρασμα για τον ΑΠΟΕΛ (78-77), κάτι που έγινε στο 39`.

Η αγωνία έφθανε πια στην κορύφωση της, καθώς παίζονταν τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ο Κεραυνός προσπέρασε με 80-78, αλλά στο 39`58“, η ομάδα μας ισοφάρισε σε 80-80 και έτσι το ντέρμπι, οδηγήθηκε στην πεντάλεπτη παράταση.

Στην αρχή του έξτρα χρόνου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 82-80, αλλά με 7-0 σερί, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά με 87-82. Ο Κεραυνός μείωσε σε 87-86 και έπειτα, το σκορ έγινε 91-86, για τον ΑΠΟΕΛ, ωστόσο η αντεπίθεση σταμάτησε στο τελευταίο λεπτό, με την ομάδα μας να δέχεται διαδοχικούς πόντους, να αστοχεί στις ελεύθερες βολές και να χάνει με 95-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-26, 32-43, 58-64, 80-80. Παράταση: 94-95.

Λευτέρης Σούμποτιτς: Σιμιτζής, Carble 28, Κοιλαράς 8 (2), Thibodeaux 26 (3), Konjevic 12, Γιανναράς 6 (1), Henry 11, Παπαμιχαήλ 3 (1).