Στον ΑΠΟΕΛ το 11ο Ζιβανάρειο

Το 11ο Ζιβανάρειο τουρνουά, το οποίο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Μιχαλάκη Ζιβανάρη κατέκτησε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε στον τελικό του Κεραυνού με 72-62. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά ο Μπιγκς με 17 πόντους. Ακολούθησαν οι Κουννάς και Παντούρης με 16 και 13 αντίστοιχα. Στην 3η θέση τερμάτισε η ΕΘΑ που κέρδισε τον Απόλλωνα με 85-71.

Κλειδί της επιτυχίας ήταν η ευστοχία των καλαθοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων. Πέτυχαν 10/21 τρίποντα με ποσοστό ευστοχίας 47,6%.

Με διάθεση να επιβάλλει το ρυθμό του και να αποκτήσει προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, άρχισε τον αγωνα ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας πηρε αυτό που ήθελε και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 10 πόντων.

Οι καλαθοσφαιριστές του Παναγιώτη Γιανναρά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +15 (42-27).

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε λιγότερο παραγωγικός σε σχέση με το πρώτο ημιχρονο, αλλά κράτησε το προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας και πανηγύρισε τη νίκη με 72-62.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-42, 47-58, 62-72

ΑΠΟΕΛ (Παναγιώτης Γιανναράς): Στάνλεϊ 1, Μπίγκς 17 (2), Μύθιλλος, Λοϊζίδης, Σεϊσού, Σιζόπουλος 4 (1), Κουννάς 16 (4), Παντούρης 13 (3), Ράμσεϊ 8, Γκίλκριστ 2, Ντουμπόις 11.