Παλικαρίσια νίκη στο ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ στο Λευκόθεο με 75-72 για τον 2ο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Πρώτος σκόρερ ο Μπράουν με 21 πόντους, ακολούθησε ο Μπερνατόφσκι με 18. Η ομάδα μας ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες και την ερχόμενη Τρίτη θα ταξιδέψει στη Λάρνακα για το μπρέικ.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Αντώνη Κωνσταντινίδη παρουσιάστηκαν πολύ καλοί τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά και πήραν μια παλικαρίσια νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, ωστόσο η ομάδα μας κατάφερε να υπερτερήσει στις λεπτομέρειες και να πάρει προβάδισμα δυο πόντων (19-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι καλαθοσφαιριστές μας κατάφεραν να επιβληθούν του αντιπάλου και προς το τέλος δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο ΑΠΟΕΛ εμφανίστηκε αρκετά άστοχος και πέτυχε μόλις εννέα πόντους. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της ομάδας μας μείωσε τη διαφορά στους δυο πόντους (51-49).

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η ομάδα μας βελτίωσε τα ποσοστά ευστοχίας της και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι τέλους. Χάρις την μεγάλη ψυχραιμία που έδειξε προς το τέλος της αναμέτρησης άντεξε στην αντεπίθεση του αντιπάλου και κατάφερε να πάρει την σημαντική νίκη με 75-72 και να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 23-15 (42-32), 9-17, 24-23 (75-72)

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Μπερνατόφσκι 18, Μπράουν 21, Μπάσεϊ 9, Μπεστ 2, Κούνας 12, Μύθιλλος 2, Κασκίρης, Μόμπλεϊ 11.