Ολική ανατροπή και τεράστια νίκη

15/02/2021

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση και με ολική ανατροπή, ο ΑΠΟΕΛ πήρε το βράδυ της Δευτέρας μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της ΕΝΠ, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής.

Η ομάδα μας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2- και παρά την κούραση των τεσσάρων αγώνων σε δέκα μέρες-, κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να κερδίσει με 3-2. Πρόκειται για νίκη που πέραν του βαθμολογικού κέρδους, δίνει στον ΑΠΟΕΛ τεράστια ώθηση για τη συνέχεια στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ, παρότι η ΕΝΠ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε έως και 13-9, με αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ έφθασε στο 23-23.  Ωστόσο, η ΕΝΠ κατέκτησε το σετ στα σημεία με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, σαφώς καλύτερη η ΕΝΠ το κατέκτησε με 25-17.

Στο τρίτο σετ, εμφανώς ανεβασμένος ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε διαρκώς προβάδισμα, για να το κερδίσει με 22-25.

Ανάλογη ήταν εξέλιξη και του τέταρτου σετ, το οποίο η ομάδα μας κέρδισε με 21-25.

Στη ρωσική́ ρουλέτα του τάι μπρέικ, ξεκάθαρα ανώτερος ο ΑΠΟΕΛ το κατέκτησε με 9-15 και τον αγώνα με 2-3.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 22-25, 21-25, 9-15

ΑΠΟΕΛ (Χρ. Χαραλάμπους): Γιάνσονς, Χαριδήμου, Σααρ, Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς, Κυπριανού, Παντελή (λ)(Αβερκίου, Χριστοφορίδης, Σοφοκλέους, Κανάρης)