Με ... φόρα από το Κύπελλο

Με ... φόρα από την κατάκτηση του κυπέλλου επανεμφανίστηκε στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας, στο στάδιο που κατέκτησε το πρόσφατο τρόπαιο, επικράτησε εύκολα της ΕΘΑ με 101-83 στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της α' φάσης του πρωταθλήματος και εξασφάλισε την 3η θέση. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Ράμσεϊ με 26 πόντους, ακολούθησε ο Παντούρης με 18.

Οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα δεν άρχισαν καλά τον αγώνα και δημιούργησαν υποψίες εφησυχασμού. Οι γαλαζοκίτρινοι βρέθηκαν και στο -22, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κέρδισαν με 18 πόντους.

Ισοζυγισμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε μικρή διαφορά, την οποία έχασε γρήγορα και μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στο -7 (31-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα μας συνέχισε από εκεί που έμεινε. Δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το κενό διάστημα της ομάδας μας και ανέβασε το προβάδισμα μέχρι τους 22 πόντους. Το τάιμ άουτ του Γιώργου Βόβορα αφύπνισε επιτέλους τους καλαθοσφαιριστές μας, οι οποίοι με συνεχόμενα εύστοχα καλάθια μάζεψαν τη διαφορά στο -6 (52-46).

Στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ πάτησε … γκάζι και εξαφανίστηκε. Οι καλαθοσφαιριστές μας παρουσιάστηκαν με αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ενώ αμυντικά ήταν πάρα πολύ καλοί. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, η ομάδα μας επανέκτησε το προβάδισμα και το διεύρυνε στους 11 πόντους (75-64).

Στην τελευταία περίοδο, οι γαλαζοκίτρινοι του Γιώργου Βόβορα δε χαλάρωσαν και συνέχισαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ του «Ελευθερία». Δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στον αντίπαλο να πιστέψει στην ανατροπή και πανηγύρισαν την 3η φετινή νίκη σε βάρος της ΕΘΑ με  101-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-24, 52-46, 64-75, 83-101

Γ. Βόβορας: Χιθ 14, Μπιγκς 2, Σιζόπουλος 9, Κούνας 10, Παντούρης 18, Ράμσεϊ 26, Τέρνερ 8, Ντιμπουά 14.