Κυπελλούχος ο ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει το 12ο Κύπελλο καλαθόσφαιρας στην ιστορία του. Η ομάδα μας, κέρδισε την ΑΕΚ έπειτα από τεράστια ανατροπή στην παράταση με 90-87 και επέστρεψε στους τίτλους. Ο ανεπανάληπτος κόσμος του ΑΠΟΕΛ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, αφού εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα, ανέλαβε δράση. Πίστεψε πρώτος στην ανατροπή και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση.

Οι παίχτες του Γιώργου Βόβορα με εκπληκτική εμφάνιση έφεραν τούμπα τον αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο. Ο τελικός στο "Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία" οδηγήθηκε στην παράταση. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε τις ανατροπές και κατέκτησε το τρόπαιο, το οποίο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Νεόφυτου Χανδριώτη. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάιρελ Μπιγκς που σημείωσε 26 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε πολύ καλύτερα τον τελικό και προτού συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (12-3) , το οποίο διεύρυνε στους 14. Η ομάδα μας, δεν είχε συνέχεια και επέτρεψε στον αντίπαλο να ροκανίσει τη διαφορά στο -5.

Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα των γαλαζοκιτρίνων ήταν κακή. Η ομάδα μας υπέπεσε σε πολλά και αβίαστα λάθη, ενώ πέτυχε μόλις οχτώ πόντους. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε τα πιο πάνω και έκλεισε το ημίχρονο στο +11.

Στα αποδυτήρια ο Γιώργος Βόβορας προσπάθησε να συνεφέρει την ομάδα από το σοκ του δευτέρου δεκαλέπτου και να την παρουσιάσει καλύτερη , ώστε να διεκδικήσει το τρόπαιο. Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στο παρκέ εμφανώς καλύτερος επιθετικά, αλλά τα κενά στην άμυνα παρέμειναν. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 14 πόντους, αλλά μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου έπεσε στους 11.

Το τρόπαιο πήρε πορεία προς τη Λάρνακα και χρειαζόταν μια τεράστια υπέρβαση για να ανατραπούν τα δεδομένα. Ο κόσμος το πίστεψε πρώτος και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Οι παίχτες το έλαβαν, και ακολουθώντας κατά γράμμα το εξαιρετικό πλάνο του κ. Βόβορα, επέστρεψαν στη διεκδίκηση του τίτλου.  Ο ΑΠΟΕΛ μέσα σε 3:30 λεπτά κάλυψε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο, ωστόσο ο αντίπαλος την ανέβασε και πάλι στους πέντε, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα μας, δεν τα παράτησε και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει εκ νέου στον αγώνα και να περάσει -μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα- μπροστά στο σκορ με 76-74.  Η ΑΕΚ ισοφάρισε στην επόμενη επίθεση και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν άρχισε καθόλου καλά και προτού συμπληρωθεί το πρώτο από τα πέντε λεπτά της παράτασης, βρέθηκε στο-5. Η ομάδα μας, κάλυψε και πάλι τη διαφορά, αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ. Σαρανταπέντε δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα, οι γαλαζοκίτρινοι πήραν προβάδισμα ενός πόντου (86-85), η ΑΕΚ απάντησε με δυο εύστοχες βολές και η ομάδα μας ανταπέδωσε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (87-86). Η καλή άμυνα στην τελευταία φάση του αντιπάλου και οι δυο βολές του κορυφαίου του αγώνα Μπιγκς, χάρισαν τη νίκη και το τρόπαιο στην ομάδα μας, με 90-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 44-33, 63-52, 76-76, 87-90 (παράταση)

Γιώργος Βόβορας: Χιθ 21, Μπιγκς 26, Σιζόπουλος 4, Κούνας 12, Παντούρης 3, Ράμσεϊ 11, Τέρνερ 4, Ντιμπουά 9.