Ήττα και δεύτερη θέση

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 81-74 στο «Κίτιον» για τον 3ο αγώνα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Ανδρών και τερμάτισε στη 2η θέση. Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ράμσεϊ με 19 πόντους, ακολούθησε ο Χιθ με 16 για την ομάδα μας.

Δυστυχώς, η μεγάλη προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου δεν καρποφόρησε. Ο ΑΠΟΕΛ ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα , επέτρεψε από το -8 και τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος κέρδιζε με έξι πόντους. Παρ’ όλα αυτά, στα κρίσιμα σημεία η ομάδα μας έχασε τη συγκέντρωση και το προβάδισμα της και στο τέλος ηττήθηκε με οχτώ πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στον 3ο τελικό. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε αρκετά καλή και εύστοχη, αλλά το ίδιο καλή και εύστοχη ήταν και η ΑΕΚ. Οι δυο ομάδες πραγματοποίησαν το καλύτερο τους δεκάλεπτο στον αγώνα, πέτυχαν από 25 πόντους και άρχισαν τη δεύτερη περίοδο από την ίδια αφετηρία.

Μέχρι το 16’ της αναμέτρησης ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Εντούτοις, από εκείνο το λεπτό και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα μας εμφάνισε πρόβλημα στη συγκέντρωση και στην ευστοχία. Ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε και πήρε προβάδισμα οχτώ πόντων, το οποίο έκλεισε στους έξι (46-40).

Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα μας. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με σερί εννέα πόντων πέρασε μπροστά με 49-46. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα μας έλεγχε το ρυθμό και στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου είχε το προβάδισμα. Εν τέλει πήγε στο τελευταίο και σημαντικό δεκάλεπτο με διαφορά ενός πόντου (62-61).

Οι γαλαζοκίτρινοι του Γιώργου Βόβορα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν τη νίκη. Είχαν συνεχώς το προβάδισμα, το οποίο ανέβασαν στους έξι πόντους (71-65) τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά τα λάθη σε άμυνα και επίθεση έφεραν τα πάνω κάτω. Η ομάδα μας πέτυχε μόλις τρεις πόντους στα τελευταία λεπτά, δέχθηκε 16 και στο τέλος ηττήθηκε με 81-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 46-40, 61-62, 81-74

Γιώργος Βόβορας:  Χιθ 16, Μπιγκς 4, Λοϊζίδης 2, Σιζόπουλος 15, Παντούρης, Ράμσεϊ 19, Εζιουκβού 14, Ντιμπουά 4.