Η επιστροφή του Θρύλου απέναντι στην Λοκομοτίβ Μπακού

Ο ΑΠΟΕΛ μετά από μια δεκαετία επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της πετόσφαιρας Ανδρών.

Σήμερα πραγματοποιήθηκε στο Λουξεμβούργο η κλήρωση για το CEV Challenge Cup και η ομάδα μας κληρώθηκε να αντιμετωπίσει την Λοκομοτίβ Μπακού στο πλαίσιο του 2ου γύρου της διοργάνωσης. Ο 1ος αγώνας θα διεξαχθεί στο Αζερμπαϊτζάν το διάστημα 21-23 Νοεμβρίου 2017 και επαναληπτικός στο Λευκόθεο το διάστημα 28-30 Νοεμβρίου 2017.

Φινάλε στην καλύτερη χρονιά της δεκαετίας

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-2 σετ και τερμάτισε στην 4η θέση του πρωταθλήματος Πετόσφαιρας Ανδρών.

Η ομάδα μας ανταποκρίθηκε σε πολύ καλό βαθμό στο πιο δύσκολο παιχνίδι της φετινής περιόδου, ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες. Προηγήθηκε 2-1 στα σετ μετά από ανατροπή, αλλά έχασε στο τάι μπρέικ με 15-13 και αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι.

Το δυσκολότερο παιχνίδι

Το πιο δύσκολο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα Πετόσφαιρας Ανδρών δίνει απόψε ο ΑΠΟΕΛ στο «Σπύρος Κυπριανού» απέναντι στη Σαλαμίνα (20:00).

Η ομάδα μας θα ταξιδέψει στη Λεμεσό με μοναδικό στόχο τη νίκη έκπληξη προκειμένου να μειώσει τη σειρά σε 3-2 και να μεταφέρει το ενδιαφέρον στο Λευκόθεο.

Το εγχείρημα των πετοσφαιριστών του Γιούρι Φιλίποφ είναι αντικειμενικά δύσκολο, αλλά θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο γήπεδο του αντιπάλου.

Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε από τη Σαλαμίνα στο Λευκόθεο με 3-1 σετ στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς. Την προσεχή Παρασκευή στο «Σπύρος Κυπριανού» θα διεξαχθεί ο 3ος αγώνας (20:00).

Η ομάδα μας πάλεψε τον αγώνα μέχρι το τέλος, ωστόσο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Οι πετοσφαιριστές μας δεν είχαν το καθαρό μυαλό και υπέπεσαν σε βεβιασμένα λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και πήρε τη νίκη.

Ετοιμοπόλεμοι και αισιόδοξοι

Ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί σήμερα τη Σαλαμίνα στο πλαίσιο του 2ου αγώνα των play offs του πρωταθλήματος πετόσφαιρας Ανδρών. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Λευκόθεο και θα αρχίσει στις 20:00.

Η ομάδα μας στοχεύει στη νίκη προκειμένου να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 και να επιστρέψει δυναμικά στη διεκδίκηση της 3ης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ήττα στο "Σπύρος Κυπριανού"

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την Νέα Σαλαμίνα στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-1 σετ και χάνει με 2-1 στις νίκες. Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τέσσερεις νίκες θα τερματίσει στην 3η θέση και θα εξασφαλίσει το τρίτο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Γιούρι Φιλίποφ άρχισαν δυνατά τον αγώνα και είχαν συνεχώς το προβάδισμα. Η Σαλαμίνα ισοφάρισε και οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ, ωστόσο η ομάδα μας παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και κατάφερε να κερδίσει το 1ο σετ με 28-26.

Στόχος το μπρέικ

Η προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ για έξοδο στην Ευρώπη αρχίζει σήμερα από το «Σπύρος Κυπριανού». Η ομάδα μας θα φιλοξενηθεί από τη Νέα Σαλαμίνα στις 20:00 και στοχεύει να μπει με το δεξί σε αυτή τη σειρά των αγώνων που θα κριθεί στις τέσσερεις νίκες. Οι δυο ομάδες αρχίζουν με το σκορ να βρίσκεται στο 1-1, λόγω των εντός έδρας νικών που πέτυχαν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στόχος η 3η θέση και η έξοδος στην Ευρώπη

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε στο Λευκόθεο από τον Παφιακό με 3-1 σετ και θα διεκδικήσει την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στη σειρά με μειονέκτημα νικών και έδρας, ωστόσο πάλεψε και τα δυο παιχνίδια και αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι. Η ομάδα μας θα διεκδικήσει την 3η θέση σε μια πιο εύκολη σειρά με μοναδικό στόχο να ολοκληρώσει επιτυχώς την χρονιά.